Results 2016

  • Longshaw Sheep Dog Trials 2017 7th, 8th & 9th SEPTEMBER
Position Name Club Category Time Local
1 Stuart Bond Dark Peak FR M 00:39:54  
2 James Mogridge Yaxley Runners M 00:41:14  
3 David Lund Dark Peak FR M 00:42:14  
4 Adam Taylor Dark Peak FR M 00:42:32  
5 Billy Cartwright Matlock AC M 00:43:59  
6 Paul Sorrell Ripley RC MV40 00:44:27  
7 Ben Kelsey WCH M 00:44:47  
8 Jordan Street Clowne RR M 00:45:03  
9 Anthony Rosevear Southwell RC M 00:45:06  
10 Kevin Doyle Kimberworth Striders MV40 00:45:13  
11 Jack Gilbert U/A M 00:45:48  
12 Joe Farnell Totley AC M 00:45:57  
13 Austin Frost Dark Peak FR MV40 00:46:01  
14 Tim Clayton Ripley RC MV50 00:46:09  
15 Darren Fishwick Chorley Harriers MV40 00:46:14  
16 Andy Charlton U/A M 00:46:22  
17 Ben Leese North Brooklyn Runners M 00:46:25  
18 Gareth Phoenix Hallamshire Harriers MV40 00:46:37  
19 Colin Ward U/A MV40 00:46:57  
20 Kristian Groom Dark Peak FR M 00:47:02  
21 Jonathan Hardman Cheshire Hill Racers M 00:47:09  
22 Bob Johnston Dark Peak FR MV40 00:47:26  
23 Colin Osborne Totley AC MV40 00:47:39  
24 Steve Bell Dark Peak FR MV50 00:47:44  
25 Stefan Bramwell Pennine FR MV40 00:48:25  
26 Andes Geiger U/A M 00:48:44  
27 Paul Woodhouse Pennine MV40 00:49:06  
28 Ed Gamble Cheshire Hill Racers MV50 00:49:16  
29 Dominic Watts Dark Peak FR MV40 00:49:22  
30 Simon Conroy Dark Peak FR MV40 00:49:32  
31 Helen Elmore Dark Peak FR LV40 00:49:42  
32 Andy Barnett Dark Peak FR MV50 00:50:04  
33 Tyrrell Basson Dark Peak FR MV40 00:50:23  
34 Krishna Mahadevan Belper Harriers MV50 00:50:45  
35 George Yates Dark Peak FR MV40 00:50:51  
36 Iain Smith Buffalo Whippets MV40 00:51:27  
37 Ian Charlesworth Penistone Footpath Runners MV50 00:52:20  
38 Rosie Walwyn Dark Peak FR L 00:52:24  
39 Stuart Smith U/A M 00:52:31  
40 Glenn Baird Sutton In Ashfield Harriers MV40 00:53:19  
41 Mike Bryan Stilton Striders M 00:53:25  
42 Mark Jelbert U/A M 00:53:30  
43 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak FR LV40 00:53:37  
44 Richard Buckle LBT MV40 00:53:45  
45 Adam Watts U/A M 00:53:48  
46 Neil Lawrence U/A MV40 00:53:52  
47 Michael Atton Stilton Striders MV40 00:53:59  
48 Dicky Wilkinson Dark Peak FR MV50 00:54:04  
49 John Brennan Matlock AC M 00:54:08  
50 Willy Kitchen Dark Peak FR MV40 00:54:17  
51 Richard Bembridge Dark Peak FR MV40 00:54:22  
52 Andrew Chalkley Kingstone Barnsley Runners MV40 00:54:31  
53 John Mooney Macclesfield Harriers MV50 00:54:34  
54 Phill Cunnington-Hall U/A M 00:54:40  
55 Carla Gibbons Totley AC L 00:54:53  
56 David Holmes Dark Peak FR MV50 00:54:57  
57 Simon Hartley Blue Steel M 00:55:08  
58 Barry Blyth Macclesfield Harriers MV60 00:55:13  
59 James Rigby U/A M 00:55:25  
60 Neil Drake Dark Peak FR MV50 00:55:30  
61 James Storey U/A MV40 00:56:06  
62 Ian Stinson Steel City Striders MV40 00:56:08  
63 Richard Green Shelton Striders MV40 00:56:12  
64 Joanne Mosley U/A L 00:56:16  
65 Billy Naylor Tideswell MV40 00:56:21  
66 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels MV50 00:56:22  
67 Nick Burns Steel City Striders MV40 00:56:23  
68 John Hill Almost Athletes MV40 00:56:25  
69 Paul Bennett U/A MV40 00:56:27  
70 Steven Taylor Lincoln & District Runners MV40 00:56:29  
71 Martin Roberts Todmorden Harriers MV50 00:56:30  
72 Rob Davies Steel City Striders MV50 00:56:36  
72 Rob Moore Dark Peak FR MV40 00:56:36  
74 Daniel Fox U/A M 00:56:38  
75 Parminder Chaggar CGCC M 00:56:56  
76 Ian Mason Kingston Barnsley MV50 00:57:18  
77 John Rawlinson Steel City Striders MV40 00:57:20  
78 Luke Salmons U/A M 00:57:39  
79 Peter Grover U/A MV50 00:58:13  
80 Dan Vialencia Stilton Striders MV40 00:58:21  
81 Elizabeth Doat U/A L 00:58:26  
82 Kieron Brice Barnsley Harriers M 00:58:31  
83 Peter Robertshaw Sheffield RC MV40 00:58:32  
84 Brent Lindsay Penistone Footpath Runners MV50 00:58:36  
85 Michael Bourne Dark Peak FR MV40 00:58:44  
86 Katie Hateley Stilton Striders LV40 00:58:52  
87 Matt Hardy U/A MV40 00:58:59  
88 Brendan Kelly U/A M 00:59:06  
89 Jo Pearce U/A L 00:59:08  
90 Paul Wright Danum Harriers M 00:59:21  
91 Doug Auld U/A M 00:59:29  
92 Sarah Harrington-Pollock U/A LV40 00:59:39  
93 Steve Brandreth Porter Valley Plodders MV40 00:59:55  
94 Rachel Steen Totley AC L 00:59:57  
95 Sarah Jones-morris PFRAC LV40 01:00:08  
96 Clare Howarth Totley AC L 01:00:33  
97 Chris Martin U/A M 01:00:56  
98 Paul Hills Pennine FR MV50 01:01:00  
99 Gayle Gamble Smiley Paces LV40 01:01:10  
100 Tim Cunnington U/A M 01:01:14  
101 Fiona Newman Dark Peak FR LV40 01:01:16  
102 Joff Gascoyne U/A MV40 01:01:18  
103 Elaine Fleuriot Pennine LV50 01:01:20  
104 Fiona Johnson Stockport Harriers L 01:01:50  
105 Robert Morris Steel City Striders M 01:01:59  
106 Adrian Moss Steel City Striders MV50 01:02:03  
107 Julie Bembridge Dark Peak FR LV40 01:02:10  
108 Rich Purdy Danum Harriers M 01:02:14  
109 Martin Binnie U/A M 01:02:30  
110 Peter Briggs UGMC M 01:02:36  
111 John Houghton Stilton Striders MV50 01:02:39  
112 Trish Justin Pennine LV50 01:02:44  
113 Keith Holmes Dark Peak FR MV60 01:03:05  
114 Emma Porcas U/A L 01:03:11  
115 Stephen Boylan U/A MV50 01:03:19  
116 John Gunnee Dark Peak FR MV50 01:03:22  
117 Ian Wolfendale Pennine FR MV50 01:03:36  
118 Hannah Mayson U/A M 01:03:50  
119 Claire Dutson Porter Valley Plodders L 01:04:50  
120 Michael Matar Fat Boys RC M 01:05:07  
121 Tom Forshall U/A M 01:05:34  
122 James Dale U/A M 01:05:38  
123 Lyndon Stocks Worksop Harriers MV50 01:05:40  
124 Emma Roe Shelton Striders LV40 01:05:49  
125 Graham Berry Dark Peak FR MV70 01:06:02  
126 Ashleigh Barron Steel City Striders L 01:06:05  
127 Gavin Portier U/A MV40 01:06:07  
128 Ian Wallis Long Eaton RC MV50 01:06:10  
129 Mandy Faulkner U/A LV40 01:06:16  
130 Tim Mackey Dark Peak FR MV60 01:06:27  
131 Anna Totterdell Yaxley Runners L 01:06:34  
132 Ann James U/A L 01:06:51  
133 Colin Bostock Long Eaton RC MV60 01:07:08  
134 Mary Edgerton Pennine FR LV50 01:07:13  
135 Lucy Allen-Shirtcliffe U/A LV40 01:07:59  
136 Keith Allen-Shirtcliffe U/A MV50 01:08:35  
137 Dan Padfield U/A M 01:08:36  
138 Sharon James Dark Peak FR LV50 01:08:39  
139 Heather Parkes U/A L 01:08:49  
140 Simon Bray Sinfin MV40 01:08:56  
141 Maurice West Dark Peak FR MV70 01:09:00  
142 John Williams Pennine MV60 01:09:15  
143 Derek Brailsford Saints & Sinners MV70 01:09:27  
144 Alison Jones U/A L 01:09:41  
145 Cat Freeman Smiley Paces L 01:09:49  
146 Damian Cowlishaw Long Eaton RC MV50 01:10:12  
147 Nigel Plant U/A MV50 01:10:14  
148 Jane Walker Goole Striders LV40 01:11:08  
149 Becky Cunnington-Hall U/A L 01:11:26  
150 Jo Chalmers Holme Pierrepont LV40 01:12:48  
151 Sue Roberts Todmorden Harriers LV50 01:13:00  
152 Sharon McHarg U/A LV50 01:13:35  
153 Clare Eardley Long Eaton RC LV40 01:13:50  
154 Sally Staveley Worksop Harriers LV50 01:14:23  
155 Lisa Morris U/A LV40 01:14:37  
156 Blaine Quigley Steel City Striders MV40 01:14:40  
157 Tony Verity U/A MV70 01:14:55  
158 Elizabeth Lakin Long Eaton RC L 01:15:04  
159 Susan Hall Porter Valley Plodders LV40 01:15:06  
160 Tamsin Greaves U/A LV50 01:15:22  
161 Emma Scanlan U/A L 01:15:29  
162 Amanda Terry U/A LV40 01:15:38  
163 James Overton Beeston AC M 01:17:11  
164 Amanda Chang Beeston AC L 01:17:58  
165 Mark Westwood Allenburys M 01:18:55  
166 Nicola Hunt Allenburys L 01:19:43  
167 Kerry Dickinson Worksop Harriers LV40 01:19:44  
168 Bob Morgan Sheffield RC M 01:20:01  
169 Anton Newell Sutton In Ashfield Harriers MV40 01:20:48  
170 Maddy Collinge Mansfield Harriers LV60 01:22:01  
171 Ollie Allen U/A M 01:22:05  
172 Jessica Allen Strideout L 01:22:29  
173 Lucy Marris Smiley Paces LV50 01:23:06  
174 Dave Bennett U/A MV50 01:23:08  
(not set) Bart Shaw Totley AC M (not set)  
(not set) Rob Pilling Porter Valley Plodders MV40 (not set)